Finans

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabı bloke kaldırma başvurusunda bulunarak hesap blokesi kaldırma talebinde bulunabilirsiniz.

Banka hesabı bloke kaldırma, banka hesabına konulmuş olan bloke iyi mi kaldırılır, banka hesabına koyulan bloke kaldırma şekilleri hakkında 2020 güncel bilgiler yazımızın devamında içeriyor. Bankalara ve devlet dairelerine olan borçlarımızdan dolayı bu şeklinde resmi kurumlar banka hesaplarımıza bloke koyabiliyor. Vadesi fazlaca geçmiş olan ve ödemeye devam ettiğimiz borçlar yüzünden banka hesabımıza bloke koyulabilir. Bu bloke borç tutarı ile banka hesabınızdaki bulunan para içinde değişiklik izah edebilir. örneğin yüksek meblağlı borçlarınız için banka hesaplarınızın tamamına bloke konulabilir. Küçük borçlarınız için ise banka hesabınızdaki meblağın belirli bir kısmına bloke gelebilir. Bu şeklinde durumlarda hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir tek konulmuş olan blokenin çeşitleri olacağından bu vaziyet değişim gösterebilir.

Peki banka hesabına konulmuş olan bloke kolay kalkar mı? Banka hesabıma konulan blokeyi nasıl kaldırabilirim? Hesabıma kimler niçin bloke koyuyor şeklinde bilgileri yazımızın devamında hep birlikte arayalım. Banka hesabına konulmuş olan bloke iyi mi kaldırılır?

Banka Hesabına Neden Bloke Koyulur?

Bankalar ve devlet daireleri genel olarak borçlarını eğitim edebilmek için en süratli şekilleri seçerler. örneğin sizleri borçlarınızdan dolayı icra dairelerine vermek yerine, belirli harcamaların altına girmek yerine direkt olarak banka hesaplarınızda ki paraya haciz kısaca hesabınıza bloke koyarak borcunu eğitim edebilir. Azca ilkin de belirttiğimiz şeklinde bu bloke borç meblağınıza gore değişkenlik izah edebilir.

Banka hesaplarınızda bloke bulunmuş olduğunu düşünüyorsanız İlk olarak blokenin olup olmadığını, kim tarafınca bloke koyulduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için e-devlet banka hesapları haciz sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka hesaplarından bloke kaldırmak kolay mıdır, borçlar nereye ödenmelidir? İlk olarak blokeyi koyan kuruluş ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Çoğu zaman banka hesaplarına bloke koyan kurumlar devlet daireleridir. Ödenmemiş vergi borçlarınız yüzünden banka hesaplarınıza bloke koyulabilir. Bilhassa vergi daireleri son zamanlarda ödenmeyen borçlarınız için direkt olarak e-haciz yöntemini tercih ediyor ve vergi dairelerinin bu mevzuda yetkilendirildiğine dair söylentiler de var.

Bloke koyan kişiyle direkt olarak bir görüşme sağlayarak borcunuzun kapak meblağını öğrenmeniz gerekiyor. Kapak tutarı o borcun kapanması için ödenmesi gereksinim duyulan tutardır. Blokeyi koyan ilgili kuruma bu ödemeyi peşin olarak yapmalısınız. Sadece bu aşamadan sonrasında bloke otomatikman kalkmıyor. Ödemeyi yaptıktan daha sonra ilgili kurumdan ödemenin yapıldığına dair bir yazı alarak, hesabınıza bloke koyulan bankaya gitmeniz ve borcu ödediğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Size verilecek olan evrakta borcun ödendiği ve hesaptaki blokenin kalkması için herhangi bir engel kalmadığını belirten ifadeler yer alacaktır.

Bloke kaldırmanın en rahat ve süratli yolu budur. Bu işlemleri gerçekleştirmeden de blokenin kalkmayacağını belirtmekte yarar görüyoruz. Borç peşin olarak tamamen kapanmadan maalesef bankalar blokeyi kaldırmayacaktır.

Hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Genel bir mantık olarak bu biçim bir yöntem söz mevzusu olabilir. Değişik bir bankaya giderek hesap açabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu hesap üstünden para alıp, para gönderebilir ve hesabınızda para bulundurabilirsiniz. Sadece sizin öteki hesabınızdaki blokeyi kaldırmak için herhangi bir eyleme geçmediğinizi fark eden alacaklı şahıs yeni bir sorgu yaparak banka hesaplarınızı tekrardan inceleyerek yeni hesabınıza da bloke koyabilir. Alacaklı şahıs hesaba bloke gönderirken o an haiz olduğunuz hesaplara bloke gönderebilir. çünkü gönderilen blokeden sonrasında oluşturulan hesaplara otomatik bir bloke işlemi uygulanmayacaktır. Sadece bu yöntemin kalıcı bir yöntem olmadığını da üstüne basarak söylemek gerekiyor. Hesaba konulmuş olan blokeden kurtulmak için en mantıklı yöntem borcu kapatarak bankaya borcu yoktur yazısı götürmek olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu