Sağlık

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyona giren kişiler neler yemelidir? Depresyona girdiğimizi nasıl anlarız ve Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon her ferdin yaşamının belirli dönemlerinde karşılaşabileceği psikolojik bir rahatsızlık olduğundan dolayı, depresyon belirtileri konusunun bilinmesi fazlaca elzemdir.

Depresyonun çeşitli sebepleri olabileceği benzer biçimde aslabir neden olmaksızın da ortaya çıkabilmektedir. Yaşamdan zevk almanızı engellemiş olan, sizi üzüntülü bir ruh haline sokan depresyondan kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Eğer depresyon yaşayan bir kişi depresyondan bir şekilde kurtulamazsa bunun neticeları ağır olabilir.

Depresyon Belirtileri nelerdir?

Depresyondan kurtulamayan kişi kronik psikolojik rahatsızlıklara sürüklenebilir. Depresyonun emareleri üzücü bir olayın veya yas tutmanın belirtileri ile aynı değildir. Depresyonda genel bir üzüntü durumu vardır. Depresyondaki mutsuzluk ve üzüntü bir olay üzerine gerçekleşmez. Depresyonunun derecesine ve ağırlığına bağlı depresyon yaşayan kişi, alkol ve uyuşturucu bağımlısı olabilir.

Erken fark edilmediğinde, ileride oldukça önemli sıkıntıların oluşmasına neden olacak depresyonun belirtilerinin neler olduğu bilinmesi, ruh sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle depresyon belirtileri konusunda en yaygın görülen belirtileri sizin için bir araya getirdik. 

 • Sürekli olarak üzgün ve mutsuz bir ruh halinde olmak. 
 • Odaklanma sorunları yaşamak. 
 • Kararlar verirken zorluklar yaşamak. 
 • Kendini değersiz ve yalnız hissetmek. 
 • Bitmeyen ve nedeni olmayan yorgunluk. 
 • Çok fazla veya çok az uyumak. 
 • Çok iştahlı veya çok iştahsız olmak. 
 • Normal hayatta zevk alınan uğraşlardan, işlerden artık zevk alamamak. 
 • Günlük hareketlerde ve düşüncelerde yavaşlık. 
 • İntihar etme isteği. 
 • Kişinin kendisinden nefret etme duygusu ve kendisini suçlu hissetmesi. 
 • Duygu durumlarında ani değişiklikler. (Ağlama krizleri veya gülme krizleri.) 
 • Geleceğe dair ümitsizlik duygusu yaşamak. 

Depresyon ilerlerse kişi intihar etme eğiliminde bulunabilir. Bundan dolayı depresyon belirtileri ortaya çıktığı vakit, ivedilikle tedavi edilmesi gereken tıbbi bir hastalıktır. Ek olarak depresyon belirtileri minimum 1-2 hafta devam eder. 1-2 hafta süresince sizde depresyon belirtileri yaşarsanız derhal bir uzmandan yardım alın.

İlgili Makaleler

Depresyondayken Neler Yemeliyiz?

Yaşanılan çeşitli yaşantılar sonucu kimi insanları kısa yada uzun soluklu depresyona girebiliyor. Elbet insan, duyguları olan bir varlık olduğundan bu vaziyet oldukça normaldir. Doğal olarak bununla birlikte bu depresyon durumunun, sağlık açısından risk yaratmadığı sürece düzgüsel olarak nitelendirildiğini söylemeden geçemeyiz.

Depresyonun sağlığımız açısından risk yarattığı durumlardan bir tanesi de beslenme alanındadır. Bu dönemlerde kimi insanlar çok aşırı bir yeme durumu içerisine girerken, kimi insanlar ise bunun tam tersi adeta yeme ve içmeden kesilmektedir. Bilinmelidir ki her iki durumda insan sağlığı için olumsuz neticeler doğurabilecek durumlardır.

Dolayısıyla depresyon belirtileriniz var ve az yeme ya da çok yeme benzer biçimde durumlar yaşıyorsanız, bir uzmana gözüküp, kendinize uygun bir beslenme programı hazırlamalısınız. Eğer bu şekilde bir imanınız yok ise, vücudunuzun işleyişinin doğru bir şekilde olması için yeteri oranda beslenme yoluna gitmelisiniz.

Depresyon Çeşitleri Nelerdir ? 

Depresyon aslında çok genel bir addır. Depresyonda görülen belirtilerde, yaşanan travmalara bağlı çeşitleri ve alt dalları vardır. Burada en çok ön plana çıkan üç depresyon çeşidini ele aldık.

Majör Depresyon Nedir – Depresyon belirtileri nelerdir ?

Depresyon çeşitleri içinde en riskli ve en ağır depresyon çeşidi majör depresif bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Majör depresyonun kendi başına geçmesi mümkün değildir. Majör depresyonda, depresyon belirtilerinin çoğu ağır bir şekilde görülür. Majör depresyonun tesirleri uzun seneler sürebilir. Bundan dolayı majör depresyon emareleri gösterdiğiniz vakit bir uzmandan yardım almalısınız.

bSüregelen Depresif Bozukluk (Distimi) Nedir ?

Distimi, doğrusu başlayan depresif bozukluk, depresyon belirtilerinin hafif bir şekilde uzun zamanlar sürmesine denir. Depresyonun Distimi olarak adlandırılması için minimum 2 yıl devam etmesi gerekmektedir. Distimide depresyon emareleri çok yoğun ve ağır gerçekleşmez. çoğu zaman bahsedilen depresyon belirtileri hafifçe bir halde seyretmektedir. Ek olarak Distimide kısa süreli iyilik zamanları olabilir. Kişi 2 gün, 2 hafta aralığında depresyon emareleri görmeyebilir.

Doğum Sonrası Depresyonu (Postpartum) Nedir?

Doğum sonrası depresyonu halk içinde lohusa depresyonu olarak malum ve doğumdan sonraki ilk 3 ayda görülen bir depresyon çeşididir. Doğum sonrası görülen depresyonun başlıca nedenleri hamilelik döneminde aşırı yükselen östrojen ve progesteron hormonlarının doğum sonrası ani bir şekilde düşmesidir. Bu vaziyet tüp bebek doğumu yapan hanımlar içinde geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu