Finans

Devlet Teşvik Kredisi Nedir?

Destek kredileri kapsamında ihtiyaç sahiplerine verilen teşvik kredisi nedir hemen öğren.Devlet teşvik kredisi kimlere verilir?

Bireylerin ekonomik döngüye katkı sağlayabilmleri açısından devlet tarafından birçok teşvik sunulmuştur. Bu maksatla başta genç kesim olmak üzere ev hanımı ya da öğrenciler için de işletme teşvik kredileri bulunmaktadır. Türkiye’nin her şehrinde geçerli olan teşvik kredisi girişimciler için kaçırılmayacak bir fırsat olarak değerlendirilmektedir.

Teşvik konusunda önemli olan iki temel ayrım bulunmaktadır. Bunların birincisi eğer hibe kredi ve geri ödemesiz kredi alacaksanız KOSGEB‘e başvurmalısınız. Fakat düşük faizli kredi kullanarak işletme açmak istiyorsanız devlet ya da özel bankaları kullanabilirsiniz.

KOSGEB, teşvik kredisi için birçok koşul istemektedir. Dolayısıyla bu kuruma her başvuranın hibe kredisi alması mümkün değildir. Kredi alabilmek için orijinal bir fikrin ve idealinizin olması gerekiyor.

KOSGEB Teşvik Kredisi Başvuru Şartları

  1. Teşvik kredisi başvurusu yapmak için öncelikle KOSGEB’e başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra kurum tarafından sunulan girişimcilik eğitimi derslerine katılarak sertifika almanız şart.
  2. Girişimcilik sertifikası aldıktan sonra kuruma bir proje hazırlayarak faizsiz kredi başvurusu yapabiliyorsunuz. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu da girişimcilik kursuna toplam ders saatinin %70’ine tekabül edilen kısmına katılmanız gerekmektedir. Böylece sertifika alarak hibe kredi başvurusu yapabilirsiniz.
  3. Söz konusu kısımlar tamamlandıktan sonra KOSGEB’e düzgün bir şekilde proje hazırlamanız gerekiyor. Tamamen gerçek verilerle hazırlamanız gereken bu proje, işletmenizi tanıtmak anlamında önemli mihenk taşıdır. Sektör ile ilgili bilgili olmanız da çok önemli.
  4. Projenizi ne kadar ciddi bir şekilde yaparsanız, KOSGEB’ten kredi almanız o kadar yüksek olur. Zira kendinizi kurum yetkililerine kanıtlamanız gerekmektedir.
  5. Eğer projeniz onaylanırsa, KOSGEB kaydınız yapılarak desteklerden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Kredisi İle Ne Yapılabilir?

Devletten destek kredisi almak istiyorsanız, öncelikle sağlam bir fikrinizin olması gerekir. Bununla birlikte girişimcilik faaliyetlerine ne kadar yatkın olduğunuz da önemli bir konu olarak belirtilmelidir. KOSGEB de teşvik kredisi verirken bu konulara önem vermektedir.Girişimci olmadığınız takdirde kosgeb aracılığı ile herhangi bir şekilde nakit desteği yada destek kredisi almanız ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Bunun dışında bölgesel bazda teşvikler de bulunmaktadır. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesi’ne yönelik yatırımlar, devlet tarafından daha da desteklenmektedir. Tarım faaliyetleri, hayvancılık gibi konular parıldayan bir iş kolu olarak ön plana çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Devlet Teşvik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Teşvik kredisi almak için hazırlamanız gereken birkaç evrak bulunmaktadır.  İlkin, yukarıda izah ettiğimiz üzere girişimcilik sertifikasını almanız gerekir. Bunun dışında 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Başvurularınızı da nüfus cüzdanı ya da TC Kimlik Kartı aracılığıyla gerçekleştirmelisiniz. KOSGEB, kimi zaman kredi notu ve banka sicilinin de ideal olmasını önemsemektedir. Öte yandan proje dosyasının hazırlanması ve sunulması gerekiyor.

Bu şartları sağladığınız takdirde teşvik kredisi başvurusu yapabilir ve nakit desteği alarak bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu