SözlükSağlık

Eliminasyon Nedir? Eliminasyon nasıl yapılır?

Eliminasyon nedir? eliminasyon nasıl yapılır yazımızı okuyarak hemen öğrenin

Eliminasyon kelimesini eğer sağlık ile ilgileniyorsanız denk gelme ihtimaliniz çok yüksektir. Peki eliminasyon nedir? Eliminasyon ne anlama gelir? Eliminasyon, vücuttan uzaklaştırılma anlamına gelmekle birlikte sağlık alanında çok fazla kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir.

 

  1. Eleme
  2. Hastalığın etkeni tam yok edilmemekle birlikte, hiç vaka görülmemesidir
  3. Yok etme, ortadan kaldırma.
  4. Bir maddenin biyoransformasyondan sonra vücut dışına atılması.
  5. Itrah, atma, çıkarma

 

İngilizce: Elimination.

Eliminasyon nedir ve nasıl yapılır?

Eliminasyon diyeti bedende ve bağırsakta inflamasyona neden olan besin gruplarını malum bir zaman dilimi için beslenmeden bütünüyle uzaklaştırmak ve daha sonra bu besin gruplarını teker teker tanıtarak vücudun vereceği reaksiyonları incelemektir. Eliminasyon süreci bir nevi vücudu fabrika ayarlarına geri getirmektir, bağırsağı tamir etmektir.

Eliminasyon diyeti, kronik inflamatuar hastalığı ile mücade eden hastaların iyileşme sürecini hızlandıran bir bakış açısı sunan fonksiyonel tıbbın olmazsa olmazı olan özel bir diyettir. İsmi diyet olarak geçse de aslında temel olarak kilo verdirme amacı içermez. Büsbütün bağırsaklardaki bağışıklık sistemi cevabını düzenlemek maksadıyla potansiyel antijen olarak görülen tüm besinleri kesmek ilkesine dayanır. Sevebileceğimiz bir yan etki olarak fazla kilosu olan kişilerde kilo azalması da görülebilir.

Eliminasyon diyetinde önemli anlamda sınırlamalardan bahsedildiğinden bu diyetin uzun bir süre boyunca yapılma ihtimali yoktur. Kronik inflamatuar hastalığı olanların sadece 4-6 hafta kadar uygulaması tavsiye edilen  bu diyette yasak olan besin grupları 12 ana başlıktır.

 

ELİMİNASYON DİYETİNDE YASAK OLAN BESİN GRUPLARI

1. TÜM ŞEKER VE TATLANDIRICILAR (FRUKTOZ ŞURUBU-SÜKROZ- ŞEKER)
2. GLUTENLİ TAHILLAR VE UNLARI (BUĞDAY-ARPA-ÇAVDAR)
3. SÜT ÜRÜNLERİ (PEYNİR-YOĞURT-SÜT)
4. YUMURTA
5. İŞLENMİŞ ET ÜRÜNLERİ (SALAM-SOSİS)
6. KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ
7. MISIR
8. SIĞIR ETİ
9. SOYA VE SOYA İÇEREN ÜRÜNLER
10. ALKOL- KAHVE – ÇİKOLATA
11. YER FISTIĞI
12. DOMATES-BİBER-PATLICAN ve PATATES GİBİ YENİ DÜNYA SEBZELERİ (Bu madde zorunlu değil fakat eklem ağrısı olanlar yapılabilirse yararı çok olur)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu