SağlıkSözlük

Entübe Nedir? Entübe Ne Demek?

Entübe nedir kimlere uygulanır öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Geçtiğimiz sene sonu hayatımıza aniden giren koronavirüsten etkilenmeyen kimse kalmadı. Hayatımızın içindeki her şeyi değiştiren Covid-19 bir çok yeni kavramlada bizleri tanıştırdı. Daha önce hayatında hiç duymadığı kelimeleri insanlar artık her gün görüyor ve duyuyor. Bu kelimelerin başında da entübe gelmekte. Sağlık çalışanlarının – özellikle ameliyat ve yoğun bakım ekibinin çok iyi bildiği bu kavramın yanlış karşılandığını görüyoruz. Entübe hastalığı ifadesi hatalı bir ifadedir. Entübe olma durumu ya da entübasyon eylemi bir hastalıktan ziyade acil durumlarda gerçekleştirilen tıbbi bir yaklaşım ya da tedavidir.

Entübe etmek ne demektir? Nasıl uygulanır?

Sağlık diline ait bir terim olan entübasyonun tanımını en kolay  şekilde yapmak gerekirse; soluk borusuna bir tüp (hortum, boru) yerleştirilmesidir. Kökeni İngilizce olan bu kelimenin asıl hali “intubation”dur. İngilizce in-tuba-tion kavramındaki “in” içine, içeri; “tuba” tüp, içi boş silindirik yapı, boru; “tion” eki ise bir eylemi gerçekleştirmesi anlamındadır. Yani kelime tüpün içeri yerleştirilmesi işlemini karşılamaktadır. Tıp terminolojisi dışında kullanımı nadirdir. Entübasyon işlemi söylenirken, “hasta entübe edildi”, “entübe durumunda takip edilen hasta” gibi Türkçe cümle kalıbında yer bulabilmektedir. Bu işlem ağız içine sokulup soluk borusunun girişinin görülmesini sağlayan bir alet (laringoskop) sayesinde gerçekleştirilir.

  • Entübasyon
  • Suni solunum

   Entübasyon

  • Hastanın solunum işleyişinin devreden çıktığı zamanlarda solunum cihazı ile bağlantısının olması için ağızdan nefes borusuna ulaşan bir boru yerleştirme anlamında kullanılan tıbbi kavram.
  • Boru yerleştirme
  • Gırtlak içine tüp yerleştirme.
  • İngilizce: Intubation.

   Entüisyon

  • Sezgi.
  • İngilizce: Discernment, intuition.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu