Finans

İcra Takibi Alt Sınırı Ne Kadar?

İcra takibinde alt sınır var mıdır? İcra takip edeni alt sınır nedir? İcra takibinde alt sınır nasıl öğrenilir, kredi borçları icra takibi hakkında bilgiler yazımızın devamında yer ediniyor. Kredi borcu icra takibine girdiyse, bu borçların tutarına bakılırsa değişim gösterebilen bazı kriterler bulunduğunu unutmamak gerekmektedir. Bir bir hayli ücret eğitim eden şirket, icra takip edeni başlatabilmek için bazı kurallara tabidir. Bu yazımızda da bu kriterleri ve icra takip edeni başlatabilmek için lüzumlu alt sınırları sizlerle paylaşacağız.

İcra Takibinde Alt Sınır Var mı?

İcra takibinde alt sınır olup olmadığı bu alandaki düzenlemelerin meydana getirmiş olduğu boşluklar nedeniyle iyi anlaşılamamaktadır. İcra takip edeni alt sınırı 2020 yılında nasıl olacak merak mevzusudur. Şundan dolayı bilhassa alacaklarını eğitim yoluna giden bankalar, cep telefonu operatörleri, elektrik, doğal gaz ücretlerini eğitim eden firmalar borcun alt veya üst sınırına bakmadan ve herhangi bir yere gitmeden en önce icra takibiyle borcunu eğitim etme yoluna gitmekte ve tüketici bu biçimde zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle icra takibinin alt sınırının dikkate alınması ehemmiyet arz etmektedir.

Tüketici Yargıcı Heyetleri 2020 Yılı Parasal Sınırları Ne Kadardır?

2015 yılında Yargıtay tarafından alınan karar gereği icra takibine mevzu olacak meblağ tüketici yargıcı heyetlerinin ilgilenmiş olduğu parasal sınırların alanına giriyorsa öncelikle icra takip edeni yapılamayacağı ve tüketici yargıcı heyetlerinden çıkacak karar sonucunda icra takip edeni başlatılabileceği koşulu hükme bağlansa da karar genel kurul sonucu olmadığından bağlayıcı olmamakla birlikte bu alanda yol gösterici olmaktadır. Bu nedenle icra dosyası açma limiti tüketici yargıcı heyetlerinin belirlemiş olduğu tutarlara göre oluyor.
5.650 TL’nin altında bulunan uyuşmazlıklara İlçe Tüketici Yargıcı Heyetleri,
Büyükşehir belediyesi olan illerde 5.650 TL ile 8.480 TL arasındaki tutarlardaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyetleri,
Büyükşehir belediyesi olmayan illerde 8.480 TL tutarının altındaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyetleri,
Büyükşehir belediyesi olmayan illere bağlı ilçelerde 5.650 TL ile 8.480 TL tutarı arasındaki uyuşmazlıklara İl Tüketici Yargıcı Heyetleri,
ı 5.650 TL alt meblağ olarak belirlenmeli ve 8.480 TL üst limit tutarı ile öncelikle bu borçların eğitim edilmesi için tüketici yargıcı heyetlerine başvuru yapılmalıdır. Peşinden çıkacak sonuca bakılırsa icra takip edeni başlatmak kanuna en ideal olan yöntemdir.

Eğer sizin de 2020 yılında ödenmemiş borçlarınız varsa ve bu meblağ Tüketici Yargıcı Heyetlerinde görülen alt ve üst limit tutarlarının aşağısında ise icra takibine itiraz edebilir ve borçlarınızun öncelikle yargıcı heyetlerinden alınacak kararlara bakılırsa eğitim edilmesini isteyebilirsiniz.

İcra Takibi Aşamaları Nedir?

İcra, bir alacaklının borçlarını alabilmesi için devleti de araya sokarak borçludan borçlarını talep etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mahkeme yöntemi ile alacakların belirlenip icra takibinin başlatılmasına ilamlı icra adı verilirken herhangi bir yılda bağlı veya belli bir kullanımdan kaynaklı bir hiç kimseye borçlu olmaktan dolayı belgeli veya belgesiz olarak başlatılan takibe ise ilamsız icra adı verilmektedir. İcra takip edeni aşamaları şunlardır:

İlgili Makaleler
  • Takip talebi
  • Ödeme emri ve kesinleşmesi
  • Haciz
  • Satış
  • Payların alacaklılara bölüştürülmesi

İcra aşamalarında en mühim hususların başlangıcında adrese meydana getirilen tebligatların ulaşmaması ve muhtara meydana getirilen tebligat ve ödeme emirlerinin yasal süresi sona erdikten sonrasında geçerli sayılması gelmektedir. Bu tür durumlarda itiraz süreleri kaçırılmak ve kim bilir ödenmeyen bir borç ile karşı karşıya kalınmaktadır. Bilhassa icra takipleri mernis adresi de denen e- devlette bulunan adrese yapılmaktadır. Bu nedenle adres değişikliğinin güncel olarak değiştirilmesi icra süreçlerini takip etmek yarar sağlar.

Öteki en mühim husus ise icra takibine yapılacak itirazlar dır. Eğer herhangi bir ödeme tebligatı aldıysanız ve 7 gün içerisinde bu ödeme emrine itiraz etmediyseniz bu borç sizin üzerinize artık kayıt edilmiş ve icra takibine mevzu bir borç manasına gelmektedir. Bu nedenle eğer ödeme emri çıkartılan borcun size ilişik olmadığını, borcun süre aşımına uğradığını, borcun vadesinin geldiğini, borca ilişik senedin veya borca ilişkin belge üzerindeki imzanın düzmece bulunduğunu düşünüyorsanız kesinlikle süresi içinde bu duruma size en yakın icra dairesi kanalı ile itiraz etmelisiniz. Yapacağınız itiraz icra takip edeni sürecini durdurmakta ve alacaklının mahkeme yoluna gitmesine neden olacağından icra sürecini uzatacak ve malınızın haczedilmesinin önüne geçecektir. Icra takip edeni alt sınır

İcra Takibi Ne Kadar Sürer?

İcra takip edeni eğer borçlu tarafınca yasal süreler içinde icra takibine itiraz edilmezse ortalama 1 ay içinde kesinleşmekte ve icra yöntemi ile göç eder veya taşınmaz malların üzerinde haciz işlemine girmesine sebep olur. Bu süreyi uzatmak için icra takibine karşı kesinlikle itiraz edilmeli ve icra takibinin kesinleşmesinin önüne geçilmelidir.

İcra Takibinde Borç Alt Sınırın Altında İse Ne Yapılmalı?

İcra takip edeni başlatılan borç 2020 yılında Tüketici Yargıcı Heyetlerinin uyuşmazlık alanına giren 5.650 TL tutarının altında ise icra mahkemelerine ve burdaki yolları tükettikten sonrasında Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay Hukuk Dairelerine itirazda bulunarak yasal sınırın altına icra takip edeni başlatılmış olduğu için itiraz edebilir ve borcun öncelikle yargıcı heyetlerine başvurarak eğitim edilmesi yoluna gitmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda 2015 yılında Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin belli tutarın altındaki borçların eğitim edilmesinde öncelikle yargıcı heyetlerine başvuru yapılması gerektiğine dair sonucu emsal izah edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu