SözlükFinans

İtfa Nedir? İtfa Etmek Ne Anlama Gelir?

İtfa ya da itfa etmek sözcüklerini ilk kez duyanlar ve anlamını öğrenmek isteyenler yazımızı okuyarak öğrenin.

İtfa nediritfa ne demek. Gündelik yaşamımızda anlamını bilmediğimiz ya da daha önce duymadığımız bir çok sözcük duyarız. Bu sözcükleri merak edip araştırma gereksinimi duyarız. Bu sözcüklerden biri de itfa kelimesidir. İtfa kelimesi genelde bankacılıkta kullanılan bir terimdir. .İtfa bankacılık,muhasebe ve hukuk sistemlerinde kullanıldığı yerlere göre karşıladığı anlamlarda çeşitlilik gösterir. Örneğin hukuki dilde borçlunun borcunu tamamen ödemesinden bahsedecek olursak burada itfa kelimesini kullanırız. Bu sözcük diğer sektörlerde farklı durumları karşılamak içinde kullanılabilir.

Örneğin itfası gelen senet veya itfası gelen borç sık kullanılan sözcük öbeklerinden bazılarıdır. Borcun anapara ile beraber olacak bir şekilde faizi ile beraber ödenmesi ile itfa son bulur. İtfanın bitmesi için borcunun tamamı ödenmesi gerekmektedir ve borç bitmeden itfa yapılamaz.

İtfa Nedir?

İngilizce’de kelime anlamı Redemption olan itfa etmek kelimesi diğer dillerde de farklı kelimeler ile ifade edilmektedir. En kısa anlamı ile itfa etmek kelimesini borcunu ödemek olarak açıklayabiliriz. Borcun ödenmesi için nakit para ile ödeme yapma koşulu yoktur. Şayet şirketseniz hisselerinizden belli bir ölçütünü ya da maddi değeri ile borcu karşılayan bir şey ile itfa ederek borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Kıymetli kağıtlarda itfa etmek ne demek diye düşünüyorsanız aslında anlamda çok farklılık olmayacaktır. Anlam yine benzer olacaktır. Hazine ve bono sistemleri gibi değerli mülklerin alış satışının yapıldığı ortamlar itfa gününde ödenen borcu ifade etme maksadıyla kullanılır.

İtfa Etmek Nedir?

1) söndürmek;

2) tic. ödemek, sönümlemek;

3) fiz. sönümlemek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu