Finans

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı detaylarında gördüğümüz bekleyen provizyon olarak tabir edilen işlemler nedir ve nasıl kaldırılır hemen öğrenin.

Kredi kartı bekleyen provizyon yapılan işlemin beklediğini göstermektedir. Bu süreçte ön ödeme yapılmış olur. Provizyon kelimesi, ön onay anlamına geliyor. Şu demek oluyor ki bankanız işleminizi denetliyor da diyebiliriz. Peki kredi kartı işlemlerinde bekleyen provizyonda kalması, işlemin bekleyen provizyonda kalması ne anlamına gelir? Ülkemizde kredi kartları fazlaca yaygın olarak kullanılmaktadır.

Güncel verilere göre Türkiye’de 68 milyon kredi kartı bulunuyor. Konum bu şekilde olunca da bazı problemler bununla beraber gelebiliyor. Kredi kartı kullanan çoğumuz yapmış olduğu işlemlerden daha sonra Bekleyen Provizyon ifadesini görmüştür. Peki nedir bu provizyon? Genel olarak baktığımızda Peki kredi kartı bekleyen provizyon nedir? Bekleyen provizyon işlemlerde bir problem yaratır mı?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yazımızın başlangıcında da ifade ettiğimiz şeklinde Provizyon, ön onaylama anlamı taşıyan bir kelimedir. Kredi kartı ile yaptığınız işlemler ilk etapta kart hareketlerine Bekleyen Provizyon olarak yansımaktadır. Onaylama aşamasında bulunan harcamalar, kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görünür. Bankanız bu aşamada harcamanın doğruluğunu, çekim meydana getirilen yerin doğruluğunu, kartın ve işlemin doğru olup olmadığını araştırır. Bu ve bunun şeklinde bazı durumlar meydana gelirse kartın iptaline kadar uzanabilir.

Provizyonda bekleyen işlemler, gün sonuna kadar devam eder. Şu demek oluyor ki gün içinde yapacağınız işlemler, gün sonuna kadar kredi kartı bekleyen provizyon olarak görünecektir. Gün sonunda ise öteki güne geçildiğinde herhangi bir problem yoksa harcama kartınıza kaydedilecektir. Böylelikle dolandırıcılıkların da önüne geçilmiş olduğu yüzeysel olarak söylenebilir. Peki bekleyen provizyon bir problem mudur? Bekleyen provizyon işlemleri iptal edilebilir mi?

Provizyondaki İşlemler Ne Zamana Kadar Bekler?

Harcamanızda ve kredi kartında herhangi bir problem yaşanmadığı takdirde provizyon süresi 1-2 gündür. Bazı durumlarda bu işlemler değişiklık izah edebilir. 1 günü aşan provizyon süreleri için de bankanıza ulaşmanızı öneririz.

Kredi Kartı Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Provizyon işlemi, ön tasdik işlemi olarak da adlandırılabilir. şu sebeple harcamanın doğruluğu teyit edilmeden de bu harcama limitinizden düşer. Bu demek oluyor ki harcama yapılmış sayılacağı için provizyonun iptali pek fazla söz mevzusu olmayabilir. Gene de bu biçim bir durumla karşılaştığınızda, kartınız ve harcama ile ilgili bir problem bulunmuş olduğunu düşündüğünüzde bankanızın çağrı merkezi hizmetlerini arayarak yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu