Finans

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

Noterde güvenli ödeme sisteminden yararlanarak farklı şekilde para transferleri yapabilirsiniz.Peki Noterde kredi kartı ile ödeme yapılabiliyormu?

Alım satım işleri başta olmak üzere birçok hukukî işlemde yetkili kılınan noterliklerde her işlem ücretli olarak gerçekleştirilmektedir. Geçtiğimiz aylarda başlayan nöbetçi noter uygulaması ile birlikte işlem hacimleri de artışa geçen noterler için ödeme konusunda merak uyandıran birkaç konu bulunmaktadır. Bunun başında noterde kredi kartı geçerli mi sorusu gelmektedir.

Noter Nedir?

Bilindiği gibi günümüzde noterlik, bireysel ya da tüzel kişiliklerin muhtelif evraklarına yasal statü kazandıran kurumlardır. Noterliklerin başında, noter denilen kamu görevlisi bulunmaktadır. Noterler, özel yetkileri bulunan ve ilgili yasalarla görev kişilerdir.

Bu nedenle birtakım önemli nitelikleri bulunmaktadır. Tapu devirleri, araç alım satım ruhsat işleri, vekâletler, vasiyetnameler, kat karşılığı inşaat sözleşmeleri, ikinci el araç satışları, mirasçılık belgesi (veraset ilamı) gibi birçok belge, noterler vasıtasıyla çıkarılabilmektedir.

Noterde Kredi Kartı Geçerli mi?

İşlem hacimleri her geçen gün daha da büyüyen noterlerde kredi kartı geçiyor mu sorusu da ayyuka çıkmış bulunmaktadır. Bu durumda yapılan yeni bir düzenlemeden bahsetmemiz gerekiyor. Noter ücreti kredi kartı ile ödenir mi karmaşası karşısında geçtiğimiz sene çalışmalara başlayan Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, yaptığı açıklama ile kısa bir sürede noterlerde kredi kartı geçerli olacaktır sinyalini vermişti. Bu müjdenin ardından 3 Şubat 2020 tarihinden itibaren noterde kredi kartı ile ödeme dönemi de başlamış oldu. Güvenli ödeme dönemi denilen bu sistemde noterlik işlemleri kredi kartı ile tâhsil edilebilecek. Kısacası harç ve vergilerin ödemesi de kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Noter kredi kartı çeker mi endişesine kapılmadan artık işlemlerinizde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Noter kredi kartı 2020 senesinin şubat ayında uygulamaya konulmuştur.

Noterde Güvenli Ödeme Sistemi Nedir?

Dolandırıcılığın önüne geçmek adına geliştirilen güvenli ödeme sisteminde alıcı ve satıcı da koruma altına alınmaktadır. Bu maksatla noterlerin takas bank adını verdikleri bir sistemde taraflar müşterek bir başvuruda bulunuyor. Alıcı, satış işleminden kaynaklanan parayı açılan bu sistemdeki ortak hesaba yatırıyor. Noterlik işlemleri tamamlandıktan sonra ise ortak hesaptaki para otomatik olarak satıcının hesabına geçiyor.

Söz konusu güvenli ödeme sistemi için alınan işlem ücreti ise 20 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu