Finans

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Eşine Nasıl Bağlanır?

Yasal düzenlemeler kapsamında eşlerden birinin vefat etmesi halinde o kişinin maaşı eşine ya da çocuklarına bağlanabilmektedir. Evlatların, ebeveynlerinin vefat etmiş olduğu dönemde yaştan dolayı bu parayı alamaması durumunda ise yaş dönemleri biten kişilerin fotoğrafı dairelere başvurarak lüzumlu işlemleri başlatabilmeleri söz konusudur.

Ölen kişinin emekli maaşının eşine bağlanabilmesi için yapılması ihtiyaç duyulan başvuru işlemleri sırasıyla şu biçimdedir:

  • Toplumsal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na dilekçeyle başvuru yapmak.
  • Ölüm aylığının kime bağlanmasını belirttiğiniz talep dilekçesini yazmak.
  • Dilekçede kişinin TC kimlik numarası ile ikametgâh adresine yer vermek.
  • Kalıtım İlanı’ nın aslı veya noter tarafınca onaylatılmış kopyasını Toplumsal Güvenlik Kurumu’na teslim etmek.
  • Vefat eden kişiye dair hastaneden ölüm belgesi almak.
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt örneğini e-devlet üstünden veya Nüfus Müdürlüğü’nden temin etmek.
  • Yakın dönemde olmak sureti ile 3 tane vesikalık fotoğraf çektirmek.
  • Nüfus kayıt örneğine uygun bir halde doldurulmuş olan kimlik araştırma belgesini temin etmek.
  • Ölen kişinin emekli maaşının eşine bağlanabilmesinde bu adımların uygulanması gereklidir. Sadece vefat edenin maaşının bağlanabilmesi için kişide aranan bazı şartların sağlanıyor olması gerekiyor.

Bu koşullar; borçlanma süresi haricinde minimum 5 yıllık sigortalı olması, toplamda ise 900 günlük primin bildirilmiş olması, kişinin minimum 1800 günlük yaşlılık, malul veya ölüm sigortaları primine dair bildirim yapılmasıdır. Bu şartlar sağlanıyorsa, ölen kişinin emekli maaşı eşine sağlanabilmektedir.

Maaşın bağlanması için Toplumsal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir husus daha vardır. Eğer eşlerden her ikisi de emekli ise fakat emekli oldukları kurumlar farklıysa, kişiler hem eşten kalan maaşı hem de kendi maaşlarını alabiliyorlar.

Bir tek eş ve evlatların söz mevzusu emekli maaşı için aynı anda talepte bulunma hakları yoktur. Bundan dolayı Toplumsal Güvenlik Kurumu’na yapılacak olan başvurularda, kalan maaştan kim faydalanmak istiyorsa o kişinin başvuru yapması gereklidir. Müracaat neticeleri genel itibari ile 30 iş günü içinde belli olmaktadır…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu